Školní autobus v Hustopečích, dobrý nápad? Nebo vyhozené peníze?

7.6.2018
Posted in Blog
7.6.2018 oody

Školní autobus v Hustopečích, dobrý nápad? Nebo vyhozené peníze?

V minulých dnech se objevily na sociálních sítích zprávy o tom, že v Hustopečích bude jezdit školní autobus. Při přečtení nadpisu, si každý určitě řekl, že na tom není nic zvláštního. Školní autobusy jezdily do Hustopečí vždy, neboť právě Hustopeče jsou se svými 5 školami a dvěmi mateřskými školami spádové město. 

Při přečtení článku se však čtenář dozví, že nejde o školní autobus, který bude svážet děti z okolních vesnic, nýbrž pouze o bus, který bude jezdit okruh po městě. 

O to víc je zarážející skutečnost, že tento okruh bude jen cca po polovině města a bude se skládat z 11 zastávek.

Jestli jsem to dobře pochopil, tak 9 zastávek bude nástupních a dvě výstupní, které budou u základních škol.

Nástupní zastávka nejvíce vzdálená od základní školy je někde na ulici Generála Peřiny a od základní školy Nádražní je vzdálená zhruba 1,2 km. Všechny ostatní zastávky jsou o mnoho blíže a proto mi přijde zvláštní, že se musí vypravovat školní autobus, aby děti tuhle vzdálenost absolvovali. Tak nějak mi připadne, že Hustopeče zapomněli na druhou část města, ke které patří například ulice Šafaříková, Nerudova, Smetanova, Havlíčkova,Herbenova atd.

Pročpak tak tedy město činí? 

V článku se dočteme, že jde především o to, aby se vyřešila dopravní situace na ulici Komenského, která vede mezi základní školou Komenského a mateřskou školou u Rybiček. 

Dle článku na téhle ulici každé ráno dochází k dopravnímu kolapsu. Auta, které vozí dětí do základní školy Komenského blokují provoz a vznikají tak velmi nebezpečné dopravní situace. 

No a tím, že děti do školy budou jezdit autobusem, se celá situace vyřeší, neboť razantně ubyde aut, která zde parkují. 

K tomuto závěru došlo město po dlouholetém šetření a dotaznících.

Bohužel z pohledu člověka, který tuhle ranní špičku téměř každý den absolvuje je realita trošku někde jinde. 

Podle mého názoru více jak 50% aut ráno zastavujících na téhle ulici tvoří řidiči (rodiče) dětí, které navštěvují mateřskou školu u Rybiček. Jen těžko si někdo může myslet, že právě tyhle rodiče své děti pošlou do školky autobusem. 

Dalších 20 až 30% řidičů sice své děti vozí do základní školy Komenského, ale i přesto zřejmě školní autobus využívat nebudou, neboť nebydlí právě na trase, po které autobus bude jezdit.

Dle mého názoru se jedná především o občany bydlící mimo Hustopeče a nebo na ulicích výše uvedených.

No a co se týče zbytku zde zastavujících automobilů.

Zbylých 10 až 20% tvoří rodiče dětí, kteří bydlí na trase, po které bude jezdit školní autobus, ale i přesto si myslím, že dál své děti budou vozit do školy, neboť to mají třeba při cestě do zaměstnání, na nákupy, k lékaři atd. 

Dejme však tomu, že by se školní autobus osvědčil a na ulici Komenského by každé ráno vjíždělo o 20% méně aut, je to dostatečná odměna? Když pominu, že město na tuhle srandu vynaloží 16 000kč měsíčně a od 3. září se kolem ZŠ Komenského bude motat krom osobních aut ještě desetimetrová potvora, tak jsou zde i jiné věci jako je třeba výchova dětí. 

Děti se budou posílat do školy autobusem jen proto, aby se vyřešila dopravní situace na nějaké ulici u školy? Každodenní zdravá ranní procházka půjde úplně stranou, neboť děti budou moct koukat do mobilu na sedačce autobusu?

No a pokud autobus nepřijede vůbec, děti budou mít pořádnou výmluvu proč nešly do školy nebo budou mít znatelná zpoždění protože čekali na autobus.

Nemyslete si, že absence autobusu je nereálná, společnost která tenhle školní autobus zajišťuje je schopná neodjet ranní linku do Brna, natož pak nějaké školáky po Hustopečích. 

Ano, já chápu že dopravní situace na ulici Komenského se musí nějak řešit, ale tenhle způsob se mi zdá poněkud drahý, zbytečný a především nesmyslný. 

Možná by spíše měla provoz na téhle problémové ulici řídit Městská policie a ne pouze křižovatku Svatopluka Čecha-Komenského. 

 

Za 160 000 Kč, které tato doprava ročně bude stát, jde pořídit spoustu jiných věcí právě pro tyto děti, které má město takovou potřebu chránit.

 

 

Při psaní tohoto článku jsem čerpal z veřejně dostupných zdrojů a informací které jsou na internetu, převážně z videoreportáže Události Brno   www.udalostibrno.cz    Pokud se tedy některé informace liší od skutečnosti, předem se omlouvám.

 

Přečteno 289 x

Sdílení na sociální sítě

NEVÁHEJTE NÁS KONTAKTOVAT